The Bosch GLI12V-300N is a compact, lightweight 12V Max LED worklight featuring six LEDs that produce 300 lumens of bright, cordless illumination. It offers up to 180 minutes of runtime per amp hour with Bosch 12V Max batteries (sold separately) and a versatile six-sided design with a hanging hook for flexible positioning. Weighing only 0.36 lbs, it’s engineered for professionals who demand powerful, portable lighting on the job.
| ASIN | B075LRY264 |
| Batteries are Included | No |
| Best Sellers Rank | 135,291 in Lighting ( See Top 100 in Lighting ) 3,821 in Car Exterior Light Bulbs 5,898 in Torches 27,521 in Speciality & Decorative Lighting |
| Brand Name | Bosch |
| Colour | Blue |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (898) |
| Finish | Powder Coated |
| Global Trade Identification Number | 00000346493788 |
| Included Components | (1) GLI12V-300 12V Max LED Worklight (Bare Tool) |
| Item Dimensions L x W x H | 55.9L x 37.1W x 20.1H centimetres |
| Item Shape | Rectangular |
| Item Type Name | 12V Max LED Worklight (Bare Tool) |