title: "Kaper II SS-1954-IM2 19.5\" Wheel Simulator Set for Isuzu Truck, Polished Stainless Steel"
brand: "kaper ii"
price: "Rp1517461"
currency: IDR
in_stock: false
reviews_count: 8
url: https://www.desertcart.id/products/81752790-kaper-ii-ss-1954-im2-19-5-wheel-simulator-set
store_origin: ID
region: Indonesia
---
# Polished Stainless Steel 19.5" Rim Diameter OEM Quality Kaper II SS-1954-IM2 19.5" Wheel Simulator Set for Isuzu Truck, Polished Stainless Steel
**Brand:** kaper ii
**Price:** Rp1517461
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> ✨ Shine Bright on the Road with Kaper II!
## Quick Answers
- **What is this?** Kaper II SS-1954-IM2 19.5" Wheel Simulator Set for Isuzu Truck, Polished Stainless Steel by kaper ii
- **How much does it cost?** Rp1517461 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- kaper ii enthusiasts
## Why This Product
- Trusted kaper ii brand quality
## Key Features
- • **Big Rig Appeal:** Achieve that smooth, professional big rig aesthetic effortlessly.
- • **Easy Installation:** Portable design ensures a hassle-free setup.
- • **Complete Dress-Up Kit:** Includes everything you need for a stunning upgrade.
- • **Transform Your Truck's Look:** Elevate your Isuzu with a brilliant, rust-free finish.
## Overview
## Description
Wheel simulator set for Isuzu trucks with 19. 5" Wheels. Fits 19. 5"x6" Rims with 6 lug 8. 75" Bolt circle standard TOPY 127-10tcs wheels. Also Chevy and GMC . Manufactured with brilliant rust free 301 stainless steel, smoothie big rig axle covers. Kit includes wheel covers, axle covers and lug nut covers. Everything necessary for a complete wheel dress up. Original gm and Isuzu part.
## Features
- Brilliant rust free 304 stainless steel
- Custom wheel appearance
- Big rig smoothie axle covers
- Complete dress up kit
- Oem quality
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Manufacturer | Kaper II |
| Model | SS-1954-IM2 |
| Item Weight | 19.74 pounds |
| Item model number | SS-1954-IM2 |
| Exterior | Stainless Steel,Polished |
| Manufacturer Part Number | SS-1954-IM2 |
| Special Features | Portable |
| Rim Diameter | 19.5 Inches |
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Questions & Answers
**Q: How are these installed? Do you have to take the existing lug nuts off, or do they go over?**
A: You have to take off 1/2 of the lug nuts. The other half slip over.
**Q: Are these a set of 4 ?**
A: All of them coming set of 4 16" and 19 "
Check your fit
**Q: What years do they fit I have a 2016**
A: They will fit as long as you order the right size for your rims 16 or 19.5 inch. You do need a big socket or just take them to your local tire store mine, les swabs put them on for free. I do buy all my tires from them.
**Q: will these fit a 2015 Hino 195 ?**
A: SS-1954-IM2 is specifically for an Isuzu 19.5"x6" wheel with a 6 on 222mm lug pattern.  My system has a definition of "##*SIMULATOR, SET, 19.5" X 6" 6 LUG, 41MM LUG FITS TOPY WHEEL 127, 10TCS/ACCURIDE ISUZU/CHEV/GMC" . It will not fit anything other than this.
Thank you.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Looks Great! Easy to Install!
*by A***R on January 17, 2021*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ good product
*by A***Z on August 29, 2023*
my truck look like new
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Nice looking, very  good assembly
*by J***Z on May 20, 2023*
Very good product reasonable price
## Frequently Bought Together
- Kaper II SS-1954-IM2 19.5" Wheel Simulator Set for Isuzu Truck, Polished Stainless Steel