title: "LEO Metal Automatic School Bell Timer & Siren NAT100HS (Combo) - Grey"
brand: "leo"
price: "Rp4866749"
currency: IDR
in_stock: true
reviews_count: 1
category: "Leo"
store_origin: ID
region: Indonesia
---
**Brand:** leo
**Price:** Rp4866749
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⏳ Ring in flawless schedules, because every second counts!
## Quick Answers
- **What is this?** LEO Metal Automatic School Bell Timer & Siren NAT100HS (Combo) - Grey by leo
- **How much does it cost?** Rp4866749 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- leo enthusiasts
## Why This Product
- Trusted leo brand quality
## Description
sales package includes 2 qty (Timer and siren) Based on the latest microcontroller technology. Automatic Bell Timer System is an elegant device, especially designed to ring the Schools/Colleges/Industry Bell automatically. There is no need to assign an individual for ringing the bell, at different times during the day. A user can program various timings of the periods, Short breakes, etc. With the provision of 30 bells/day, a user can set the length of each bell separately (5 types) , to identify different bells at different times, for example, separate bell for assembly, separate bell for recess, separate for periods, etc. It has a crystal-clear LCD display, which helps the user to read & set various parameters easily. In case of power failure, all settings and Real Time Clock, are saved for 3 years. Note - Ringer/Hooter/Siren is not included with the device. A separate 230V AC Siren needs to be connected to the device.
Review: worst product. - Not working....
## Features
- sales package includes 2 qty (Timer and siren)
- 50 alarm per day,350 alarm per week,
- 5 Type ring duration,1 year holiday setting option
- It has Alarm Copy & Paste Option
- Siren Sound range upto 0.5 kilometer to 1 kilometer
- Summer,Winter,Exam Mode Option
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07CQFFQG7 |
| Best Sellers Rank | #186,847 in Home Improvement ( See Top 100 in Home Improvement ) #16,810 in Home Improvement Electrical |
| Colour | grey |
| Country of Origin | British Indian Ocean Territory |
| Customer Reviews | 1.0 out of 5 stars 1 Review |
| Enclosure Material | Metal |
| Included Components | one Siren |
| Item Dimensions D x W x H | 15D x 30W x 19H Centimeters |
| Item Height | 19 Centimeters |
| Item Type Name | timer |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Material | Metal |
| Number of settings | 5 |
| Product Dimensions | 15D x 30W x 19H Centimeters |
## Product Details
- **Colour:** grey
- **Material:** Metal