title: "Casio G-Shock GA-2100-2A2JF [G-Shock Tone-ON-Tone Series], Blue"
brand: "g-shock"
price: "Rp7959948"
currency: IDR
in_stock: true
reviews_count: 11
category: "G Shock"
url: https://www.desertcart.id/products/672815260-casio-g-shock-ga-2100-2a2jf-g-shock-tone-on
store_origin: ID
region: Indonesia
---
# 200m Water Resistant Slim 11.8mm Case Thickness Japanese Quartz Movement Casio G-Shock GA-2100-2A2JF [G-Shock Tone-ON-Tone Series], Blue
**Brand:** g-shock
**Price:** Rp7959948
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 💙 Tough meets sleek — own the time, own the moment.
## Quick Answers
- **What is this?** Casio G-Shock GA-2100-2A2JF [G-Shock Tone-ON-Tone Series], Blue by g-shock
- **How much does it cost?** Rp7959948 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- g-shock enthusiasts
## Why This Product
- Trusted g-shock brand quality
## Description
Product Description
Review: Great - Boyfriend loves it, had to go get the clock fixed to set it right at free of cost so
|---------------|-------|
| ASIN | B0CQNZT8LB |
| Additional Features | Water Resistant |
| Age Range Description | Adult |
| Band Color | Turquoise |
| Band Length | 21.5 Centimeters |
| Band Material Type | Resin |
| Band Width | 26.1 Millimeters |
| Best Sellers Rank | #457,006 in Clothing, Shoes & Jewelry ( See Top 100 in Clothing, Shoes & Jewelry ) #2,018 in Men's Wrist Watches |