title: "F74G-4GN-AP3 Compressed air filter BSP 1/2\" Working pressure: 0-10bar NORGREN HE"
brand: "norgren herion"
price: "Rp5359026"
currency: IDR
in_stock: true
category: "Diy"
url: https://www.desertcart.id/products/64126070-f74g-4gn-ap3-compressed-air-filter-bsp-1-2-working
store_origin: ID
region: Indonesia
---
# F74G-4GN-AP3 Compressed air filter BSP 1/2" Working pressure: 0-10bar NORGREN HE
**Brand:** norgren herion
## Best For
- norgren herion enthusiasts
## Why This Product
- Trusted norgren herion brand quality
## Description
Compressed air filter BSP 1/2&quot; Working pressure 0&#xF7;10bar Manufacturer NORGREN HERION Pneumatic module type compressed air filter Thread BSP 1/2&quot; Working pressure 0...10bar Condensate bowl material polycarbonate Body material aluminum alloy Internal parts material plastic Filtring material porous polypropylene 40&#xB5;m Operating temperature -20...50&#xB0;C Flow 85l/s A dimension 161mm B dimension 230mm C dimension 25mm F dimension 80mm Dimension G 74mm Dimensions see Pneumatic components features automatic condensate emptying spring made of stainless steel Additional information Gross weight 0.82 kg MPN F74G-4GN-AP3