brand: "blackstar"
price: "Rp11858674"
currency: IDR
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Blackstar"
store_origin: ID
region: Indonesia
---
# 20W stereo power USB-C low-latency interface ISF patented tone control ID:Core 20 V4 Stereo Digital Combo Amplifier with Super Wide Stereo Sound, CabRig Lite, Blackstars Patented ISF Tone Control and USB-C Connectivity (20-Watt)
**Brand:** blackstar
**Price:** Rp11858674
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎸 Elevate your sound, anytime, anywhere—because your tone deserves the spotlight.
## Best For
- blackstar enthusiasts
## Why This Product
- Trusted blackstar brand quality
## Key Features
- • **Power Reduction to 1W:** Play anytime, anywhere without sacrificing your signature tone—even at whisper-quiet volumes.
## Overview
## Description
NEW ID:CORE V4 – FOR THE WAY YOU PLAY TODAY Blackstar’s ID:CORE 10, 20 and 40 are market leaders in the entry level guitar amp market. Perfect for those just starting out or for those more experienced players looking for a high quality practise and home studio recording amp. ID:CORE V4 features amazing tone, immersive Super Wide Stereo sound, CabRig™ Lite, Blackstar’s patented ISF tone control and USB-C connectivity, plus for the first time, power reduction down to 1W allowing you to play at lower volumes without sacrificing tonal quality. Easy high quality livestreaming connectivity and linear speakers for movie, gaming and music audio playback make entry level amps perfectly suited to the way people play at home. ID:CORE V4 is compatible with Blackstar’s free Architect Software, our interface for controlling and customising advanced features, including our state-of-the-art CabRig™ Lite software. CabRig™ Lite is our next-generation DSP speaker simulator that reproduces the sound and feel of a mic’d up guitar cab in incredible detail.
Review: great amplifier - Very good sound quality, great amplifier, convenient for practise
## Features
- 20 watt guitar amplifier with stero speakers
- Power Reduction down to 1W meaning you can play at lower volumes without sacrificing tonal quality.
- Live streaming made easy using a TRRS 3.5mm cable for easy input/output live streaming to a compatible device (i.e. iPhone, Android phone).
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0CRZDXYM9 |
| Amplifier Type | Digital Modeling |
| Best Sellers Rank | #1,554 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #9 in Combo Guitar Amplifiers |
| Box Contents | POWER SUPPLY |
| Brand Name | BLACKSTAR |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | Electric Guitar |
| Connector Type | 3.5mm Jack, USB |
| Country of Origin | USA |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 74 Reviews |
| Enclosure Material | Wood |
| Item Dimensions D x W x H | 18.4D x 37.2W x 29.4H Centimeters |
| Item Type Name | Amplifier |
| Item Weight Unit of Measure | 11.88 Pounds |
| Manufacturer | Blackstar |
| Manufacturer Part Number | IDCORE20V4 |
| Material | Wood |
| Model Name | IDCORE20V4 |
| Model Number | IDCORE20V4 |
| Number of Bands | 3 |
| Output Channel Quantity | 2 |
| Output Wattage | 20 Watts |
| Power Source | Battery Powered |
| Product Dimensions | 18.4D x 37.2W x 29.4H Centimeters |