The Apevia SFX-AP500W is a 500W semi-modular power supply designed for small form factor PCs like Mini ITX and Micro ATX. Featuring an 80mm thermal-sensing fan, versatile split connectors, and broad voltage compatibility, it delivers reliable, quiet power for modern compact builds.
| ASIN | B08R5NN4FJ |
| Best Sellers Rank | #70,234 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #534 in Computer Power Supplies |
| Brand | Apevia |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Connector Quantity | 11 |
| Connector Type Used on Cable | SATA |
| Cooling Method | Air |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (505) |
| Fan Size | 80 Millimeters |
| Form Factor | SFX, Mini ITX |
| Item Dimensions | 12.5 x 10 x 6.3 centimeters |
| Manufacturer | Apevia Corp |
| Maximum Input Voltage | 230 Volts (AC) |
| Mfr Part Number | SFX-AP500W |
| Minimum Input Voltage | 100 Volts |
| Model Name | SFX-AP500W |
| Model Number | SFX-AP500W |
| Number of Fans | 1 |
| Output Wattage | 500 |
| Power Supply Design | Semi-Modular |
| System Bus Connector Type | 20+4 Pin |