Philips 1157RLED Ultinon LED bulbs offer a direct 12V replacement for conventional 1157 incandescent bulbs, providing intense red exterior signaling with balanced brightness. Designed for easy installation and durability, these bulbs last up to 8 years, enhancing your vehicleโs safety and style with cutting-edge LED technology.
| ASIN | B077FL88PQ |
| Auto Part Position | Outer |
| Best Sellers Rank | #196,118 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #7,428 in LED Bulbs |
| Brand | Philips Automotive Lighting |
| Brand Name | Philips Automotive Lighting |
| Color | Red |
| Customer Reviews | 4.1 out of 5 stars 265 Reviews |
| Fit Type | Vehicle Specific Fit |
| Global Trade Identification Number | 00046678721441, 50046678721446 |
| Included Components | LED Bulb |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Type Name | Ultinon LED (Red) |
| Item Weight | 9.07 g |
| Light Source Type | LED |
| Manufacturer | Philips |
| Manufacturer Part Number | 1157RLED |
| Manufacturer Warranty Description | See manufacturer |
| Model Number | 1157RLED |
| Package Quantity | 1 |
| UPC | 046678721441 |
| Unit Count | 2.0 Count |
| Voltage | 12 Volts |
P**L
Yes led. No to brighter.
T**M
Excellent upgrade to a classic car lighting
M**S
Very disappointing: dim
B**T
Bright and beautiful!
D**N
No lights on the end
A**E
2015 Genesis DRL Blinker SURPRISE
My 2015 Genesis 3.8 has a notorious flaw that the DRLs and front blinker are the same bulb. The bulb from the dealer is the 1157A. Most aftermarket bulbs require some rewiring and modifications. I was surprised after installing. When I first installed them the DRL function did not work but the blinker did albeit with hyper flashing which I can live with. HOWEVER, after driving it the first time I noticed in the reflection in the car in front of me the DRLs were WORKING! Not kidding. Thrilled this actually worked!