brand: "aloveco"
price: "Rp2519501"
currency: IDR
in_stock: true
reviews_count: 5
store_origin: ID
region: Indonesia
---
# 12V Power 5%-100% Dimming Over-current Protection ALOVECO12 Volt DC Dimmer Switch for LED RV Lights Interior, 5-24 Volts LED Ceiling Dome Lights Dimmer and Switch for Camper, Recreational Vehicle, Halogen, Truck, Marine and Strip Lighting(2 Pack)
**Brand:** aloveco
**Price:** Rp2519501
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 💡 Light Up Your Life with Style!
## Best For
- aloveco enthusiasts
## Why This Product
- Trusted aloveco brand quality
## Key Features
- • **Versatile Voltage Range:** Compatible with DC 5-24V, making it ideal for RVs, boats, and more.
## Overview
## Description
## Features
- 【Flexible Usage】12v led dimmer:Input voltage: DC5-24V; Max current: ≤ 6A; Output: 1 channel; Output power: 5V<30W,12V<72W, 24V<144W. Let you to create low-light ambiance
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Manufacturer | ALOVECO |
| Part number | 1321 |
| Item Weight | 91 g |
| Package Dimensions | 21.69 x 15.29 x 2.59 cm; 91 Grams |
| Manufacturer reference | 1321 |
| Colour | B-black dimmer |
| Style | morden |
| Voltage | 12 Volts |
| Wattage | 144 watts |
| Installation method | Wall-Mounted |
| Item Package Quantity | 1 |
| Light source | LED |
| Switch Type | 1-way |
| Plug profile | Ceiling Mount |
| Included components | Wiring Nuts |
| Batteries included? | No |
| Batteries Required? | No |
## Product Details
- **Operation Mode:** manual
- **Current Rating:** 6 Amps
- **Operating Voltage:** 24 Volts
- **Contact Type:** Normally Closed
- **Connector Type:** Screw
- **Terminal:** Screw
- **Circuit Type:** 1-way
- **Mounting Type:** Ceiling Mount
- **Actuator Type:** Rotary
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐
    This device can dim the light, cut the electricity bill or saving solar battery power
*by E***D on Reviewed in the United States on 28 May 2022*
### ⭐⭐⭐⭐⭐
    Works well to replace switch or add dimmer to 12VDC LED fixtures.
*by R***A on Reviewed in the United States on 24 January 2024*
Reasonably well made, Smooth operation with no "jumping" of voltage.  Works great for adding dimmers to RV 12 VDC lighting.
### ⭐⭐⭐
    How do you mount these?
*by V***E on Reviewed in the United States on 10 September 2021*
## Frequently Bought Together
- ALOVECO LED RV Lights, 12V Led Lights Dimmable Camper Interior Lights 4000K Ultra-Thin RV Lights Interior Waterproof 12 Volt LED Ceiling Lights Motorhome Sailboat Yacht Case of 8 Packs Natural White