| AC Adapter Current | 2.5 Amps |
| ASIN | B00BD5G9VA |
| Amperage Capacity | 2.5 Amps |
| Battery Description | Corded Electric, 120V |
| Best Sellers Rank | #6,027 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #6 in Power Random Orbit Sanders |
| Brand | Bosch |
| Brand Name | Bosch |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 4,929 Reviews |
| Disc Diameter | 5 inches |
| Global Trade Identification Number | 00000346437522 |
| Grit Number | 80 |
| Grit Type | Fine |
| Item Dimensions L x W x H | 9"L x 5"W x 6"H |
| Item Type Name | .... |
| Item Weight | 3.5 Pounds |
| Manufacturer | Bosch |
| Manufacturer Part Number | ROS20VSC |
| Manufacturer Warranty Description | 30 day money back guarentee, 1 year manufactuer warranty |
| Maximum Rotational Speed | 12000 RPM |
| Model Number | ROS20VSC |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Dimensions | 9"L x 5"W x 6"H |
| Shape | Rectangular |
| UPC | 000346437522 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 120 Volts |
D**K
Lives up to the name
J**T
GREAT little sander
T**S
Rough to Final Polish
T**D
A solid quality tool.
W**N
Sander
M**C
A great sander
Easy to use and works great. I should have purchased a sander like this years ago.
J**M
Big Fan
C**C
Fantastic Orbital Sander for the Price!
K**Y
Superb product and service
Excellent performance
R**É
Excelente
P**L
Works great, very ergonomic and efficient at dust collection
I**N
De las mejores lijadoras que he tenido
I**O
Dangerous weapon
!20V!!! How can this be supplied in the UK - machine committed suicide on first use. Now hopelessly damaged . This is a dangerous option to not DIYers like me. I shall be complaining in no uncertain terms. Not to mention the damager to my dining room table!!!!!