title: "Rotating Platform TBVECHI HT03RA100 Precision Electric Rotating Machine Optical Rotating Platform Motorized Rotation Stage 100mm Bearing Scale"
brand: "tbvechi"
price: "Rp20579733"
currency: IDR
in_stock: true
reviews_count: 1
store_origin: ID
region: Indonesia
---
# Rotating Platform TBVECHI HT03RA100 Precision Electric Rotating Machine Optical Rotating Platform Motorized Rotation Stage 100mm Bearing Scale
**Brand:** tbvechi
**Price:** Rp20579733
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Rotating Platform TBVECHI HT03RA100 Precision Electric Rotating Machine Optical Rotating Platform Motorized Rotation Stage 100mm Bearing Scale by tbvechi
- **How much does it cost?** Rp20579733 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- tbvechi enthusiasts
## Why This Product
- Trusted tbvechi brand quality
## Description
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Manufacturer | TBVECHI |
| Part number | ASG-6G |
| Item Weight | 1.81 kg |
| Product Dimensions | 29.11 x 17.7 x 0.25 cm; 1.81 kg |
| Manufacturer reference | ASG-6G |
| Size | 11 Inches & Above |
| Material | Aluminium |
| Power source type | Corded Electric |
| Item Package Quantity | 1 |
| Measurement System | Metric |
| Batteries Required? | No |
## Product Details
- **Material:** Aluminum
- **Product Dimensions:** 11.46"L x 6.97"W
- **Range:** 1E+2 Millimeters
- **Measurement Accuracy:** +/-0.01 millimeters
## Images
## Questions & Answers
A: its only wires are for the stepper motor directly, 2 poles... and for the pull up resistor that does a pull down to gnd when it spins to zero point
**Q: Hello, will this unit work as it is or do you need an additional controller? Thank you!**
A: Buy controller from POlolu, get biggest one they make and input 24V to the stepper motor
**Q: How to add a limit function and zero function?**
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐
    Perfect 100%
*by K***O on Reviewed in the United States on 9 March 2022*
## Frequently Bought Together
- Rotating Platform TBVECHI HT03RA100 Precision Electric Rotating Machine Optical Rotating Platform Motorized Rotation Stage 100mm Bearing Scale (HT03RA100)