๐ต Feel the Power, Own the Road with Harmony Audio HA-A1500.1!
The Harmony Audio HA-A1500.1 is a high-performance Class D mono amplifier delivering 1500W RMS and 3000W peak power at 1 ohm stability. Featuring smart power control with DC offset and 12V remote turn-on, it supports flexible wiring and daisy chaining for expanded setups. Included remote bass control with LED status ensures precise tuning from the driver's seat. Its durable aluminum casing and efficient cooling make it a top choice for audiophiles seeking powerful, reliable car subwoofer amplification.
| ASIN | B08CHML89H |
| Brand Name | Harmony Audio |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (131) |
| Item Dimensions | 59.7 x 21.3 x 11.4 centimeters |
| Manufacturer | Harmony Audio |
| Material Type | Aluminum |
| Maximum Supply Voltage | 14.4 Volts |
| Minimum Supply Voltage | 2.5 Volts |
| Model | HA-A1500.1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Output Power | 1500 Watts |
| Package Type Name | cardboard box |
| Specification Met | Oem |
| Voltage | 14.4 Volts (DC) |
B**S
I'm 50yrs old . Been a bass head my entire life. Owner of many spl builds. If its been made I've usually ran it. With that being said. This is one of the most impressive amps I've ever owned . Bang for buck is an understatement. This amp produces WAY more power than it states. No heating issues of any kind. I was so impressed . I bought 5 -1500.1s ,4-800.1 , and 1-400.4 Make sure you have proper electrical . Upgrade your alternator, throw in a scib or cmax bank. Don't run a Walmart lead acid battery and expect miracles to happen. Most folks that bash an amp that is PROVEN normally have no idea how to wire one up properly. Don't use fishing line for power and grounds. Make sure you run some 1/0 OFC Minimum!! Buy you some reducers and install the amp on an amp rack not the back of the subwoofer box. SMH! For the people that install the amp on a box. How about put your forehead against it and turn the volume WAY up . You will probably then understand why NOT to mount the amp to the box. Lol Amps run cool, very efficient. I've had absolutely no issues of any kind. Over the years I've learned that most manufacturers have to start from some where in order to get recognized. I truly believe this amp line will be a amp line to contend with in the future. I also have the monolith (2) 12s running 0.5 ohm on a taramps smart 3k . That's 7855 watts going to 2 subs. They have no issues whatsoever. Im also building a demo vehicle with (3) 18s monolith series. These monolith speakers are built high quality as well. I have (2) Md12000.1 0.5 ohm versions for demos running 2 12ks on 3 harmony 18s .These subs are built like tanks and DO NOT get hot. You can't go wrong with the monolith series subs or any of the harmony audio amps. Small but extremely powerful . I just wished they made an even more powerful monoblock. These 1500s were put in the category of a 3k budget amp test. The results came back harmony #1 . Also their 18 monolith subs came back #1 . Do your research. Look at Williston Audio most impressive amp dyno video. Harmony was #1. Darren has tested 100s of amps ..The dyno doesn't lie.