The Intel BX80684I38100 is an 8th Gen Core i3-8100 processor featuring a robust 3.6 GHz quad-core design, 65W thermal power efficiency, and advanced Intel technologies like Virtualization and Identity Protection. Ideal for professionals seeking reliable performance and security without breaking the bank, it supports smooth multitasking, easy installation, and future-proof motherboard compatibility.
| ASIN | B0759FTRZL |
| Best Sellers Rank | 180,846 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 584 in CPUs |
| Box Contents | Fan/Heatsink, Manual, Processor |
| Brand Name | Intel |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (2,515) |
| Global Trade Identification Number | 00735858348430, 05032037107501 |
| Item Type Name | 8th Gen Intel® Core™ i3-8100 Processor |
| Item Weight | 3.5 Ounces |
| Manufacturer | INTEL |
| Manufacturer Part Number | BX80684I38100 |
| Model Number | BX80684I38100 |
| Platform | Not Machine Specific |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Core Count | 4 |
| Processor Count | 4 |
| Processor Number of Concurrent Threads | 4 |
| Processor Series | Core i3 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Product Warranty | 2 year manufacturer |
| Secondary Cache | 6 MB |
| UPC | 735858348430 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Wattage | 65 |
M**D
A**G
Great little CPU
U**T
Tbh, It fills the bill. I am using ...
M**L
Good budget build cpu
A**R
Very good budget processor
Intel BX80684I38350K 8th Gen Core i3-8350K Processor A great processor as an upgrade or even to start a workbench or gaming pc. Great quad-core with overclocking, I got mine to 5.0GHz easily with barely any added voltage. Box came in perfect condition and works perfectly.
H**H
Fan is rubbish
The fan is very noisy I have to buy another one
R**D
i3-8350k rocking those extra cores!
This product is amazing and the two extra cores really do help in gaming (as opposed to the normal 2 cores and 4 threads). Mine was over clocked to 4.7 GHz and works like a charm. Delivery was swift and no damage to the packaging at all! Would recommend for gamers!