The Casio A1000MA-7EF Collection Watch blends retro digital charm with a full stainless steel build, featuring a 38mm silver case, multifunctional digital display (day-date, stopwatch, alarm), and 30-meter water resistance. Lightweight yet durable, it offers a comfortable metal bracelet and comes gift-ready with a 2-year warranty, perfect for professionals seeking timeless style with practical features.
| ASIN | B09W9NX79X |
| ASIN | B09W9NX79X |
| Age Range Description | Adult |
| Band Colour | Silver |
| Band Length | 1 Centimetres |
| Band Material Type | Acero inoxidable |
| Band Width | 1 Centimetres |
| Bands | 1 |
| Batteries | 1 LR44 batteries required. (included) |
| Best Sellers Rank | 742,013 in Fashion ( See Top 100 in Fashion ) 5,237 in Men's Wrist Watches |
| Bezel Color | Silver |
| Brand Name | Casio |
| Case Diameter | 38 Millimetres |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Case Thickness | 7 Millimetres |
| Character | Fashion |
| Clasp Type | Bracelet |
| Closure Type | deplo buckle |
| Crystal | Mineral |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (138) |
| Date First Available | 23 Mar. 2022 |
| Department | Unisex |
| Dial Color | Silver |
| Display | Digital |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Face Style | A1000MA-7EF |
| Global Trade Identification Number | 04549526319631 |
| Included Components | Gift Box, Warranty |
| Is discontinued by manufacturer | No |
| Item Shape | Rectangular watch |
| Item Type Name | Watch |
| Item Weight | 73 Grams |
| Item model number | A1000MA-7EF_FBA |
| Manufacturer | CASIO |
| Manufacturer | CASIO |
| Manufacturer Part Number | A1000MA-7EF |
| Model Name | A1000MA-7EF_FBA |
| Model Number | A1000MA-7EF_FBA |
| Pattern | Solid |
| Power Source | Battery Powered |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 5 cm; 73 g |
| Series Number | 1000 |
| Special Features | Multifunction |
| Sport Type | Walking |
| Strap Type | Metal Bracelet |
| Style Name | Modern |
| Theme | Vintage |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Type | 3 years |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
D**S
Retro vibes
S**7
Retro casio
Beautiful retro digital casio.
C**L
Stylish
J**Y
Casio A1000 vintage line
S**S
All stainless steel that's about it
N**Y
High quality
Fits perfectly, superb quality
A**R
Braslet suks
Watch is perfect but the bracelet is scratching my skin and gets cough in clothes
E**R
Better Materials But Overpriced
M**Y
C**N
M**R
Watch is good, came way faster than expected. But the box was damaged.
E**R
A**N
Full metal vintage casio arayanlar için ideal bir saat. Kordonu çok rahat ve kolay bir şekilde değiştirilebiliyor. Saat 39 mm olarak gözüküyor ama çok kaba ve ağır bir saat değil. Efsane f91-w den biraz büyük diyebiliriz. İnce bilekliler ve bayanlar için şık ve her giyim tarzına uyum sağlayacağını düşünüyorum.