The S2W15D2.V2 2 Ohm 1600W 15" Subwoofer delivers powerful audio performance with a peak power of 1600W and RMS of 800W. Its high excursion double laminated foam surround ensures rapid bass response, while the robust steel basket and advanced cooling technology provide durability and efficiency. Perfect for audiophiles seeking an immersive sound experience.