brand: "d-link"
price: "Rp1631203"
currency: IDR
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "D Link"
store_origin: ID
region: Indonesia
---
**Brand:** d-link
**Price:** Rp1631203
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🚀 Elevate your network game with smart speed and energy-savvy power!
## Best For
- d-link enthusiasts
## Why This Product
- Trusted d-link brand quality
## Features
- Eight (8) 10/100/1000BASE-T Ports
- Compliant with Energy Efficient Ethernet (EEE) and D-Link Green technology
- Supports 802.1Q VLAN, QoS, and Bandwidth Limiting
- Advanced security features include Static MAC, Storm Control, and IGMP Snooping
- Small, desktop form factor.Ideal solution for SMB without a dedicated IT staff
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B08P2C2GXF |
| Best Sellers Rank | #48,077 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #320 in Network Switches |
| Case material type | Plastic |
| Current rating | 0.01 Amps |
| Data transfer rate | 1000 Megabits Per Second |
| Global Trade Identification Number | 00790069453304 |
| Interface type | RJ45 |
| Item model number | DGS-1100-08V2 |
| Item weight | 0.7 Pounds |
| Language | English |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc. |
| Product dimensions | 14.6L x 8.3W x 2.8H centimeters |