The E-Projects 25EP51210K0 pack includes 25 carbon film resistors rated at 10k Ohm with a 1/2 watt power rating and 5% tolerance. Featuring flame retardant coating and stiff 21 gauge leads, these resistors are designed for reliable, safe, and precise performance in prototyping and professional electronic projects.
| ASIN | B0185FJBRY |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 13,071 in Business, Industry & Science ( See Top 100 in Business, Industry & Science ) 40 in Single Resistors |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (15) |
| Date First Available | 15 Nov. 2014 |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 9.07 g |
| Item model number | A-0004-G03 |
| Manufacturer | E-Projects |
| Material | carbon |
| Part number | 25EP51210K0 |
| Product Dimensions | 7.62 x 0.64 x 5.08 cm; 9.07 g |
| Size | 10k Ohm |