title: "75-inch The Frame Customizable Bezel - Modern White (VG-SCFA75WTBZA, 2021 Model)"
brand: "samsung"
price: "Rp10575908"
currency: IDR
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Samsung"
store_origin: ID
region: Indonesia
---
**Brand:** samsung
**Price:** Rp10575908
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🖼️ Frame your world, flex your style.
## Best For
- samsung enthusiasts
## Why This Product
- Trusted samsung brand quality
## Key Features
- • **Tailor Your Space:** Choose from 5 chic colors to match or elevate your décor.
## Overview
## Description
## Features
- TELEVISION COMPATIBILITY: Modern bezels are compatible with 43 – 75 inch 2021 Samsung The Frame TVs; Beveled bezels are compatible with 55 inch and 65 inch 2021 Samsung The Frame TVs; Not compatible with 2020 Samsung The Frame TVs or earlier
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B08WHZWCY9 |
| Back Material Type | Hardboard |
| Best Sellers Rank | #3,003 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #10 in Television Replacement Parts |
| Brand Name | Samsung |
| Color | Modern White |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 2,129 Reviews |
| Finish Type | white |
| Frame Material | Glass |
| Frame Type | beveled |
| Included Components | Frame TV Bezel |
| Item Dimensions L x W | 66.36"L x 38.02"W |
| Item Shape | Rectangular |
| Item Type Name | Frame Customizable Bezel |
| Item Weight | 1.48 Pounds |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Number | VG-SCFA75WTBZA |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Number of Items | 1 |
| Occasion | Grandparents Day, Mother's Day |
| Orientation | Vertical |
| Other Special Features of the Product | Magnetic |
| Part Number | VG-SCFA75WTBZA |
| Product Care Instructions | Information Not Available |
| Product Dimensions | 66.36"L x 38.02"W |
| Product Style | Customizable Bezel |
| Recommended Uses For Product | Television |
| Shape | Rectangular |
| Size | 75 inches |
| Target Audience | Unisex Adult |
| Theme | Floral |
| UPC | 887276528250 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
## Product Details
- **Color:** Modern White
- **Finish Type:** white
- **Frame Material:** Glass
- **Shape:** Rectangular
- **Style:** Customizable Bezel
- **Theme:** Floral
## Images
## Available Options
This product comes in different **Color, Size** options.
## Questions & Answers
**Q: Will this fit the 2022 model now that they have been released?**
A: 2021 Frame Bezel also fits 2022 Frame TV’s
**Q: Sorry to bother, does this bezel work for the 2020 model?**
A: No. The 2021Frame is much thinner
**Q: Will this frame work for series 8 65" (un65ru800d model samsung tv ) ?**