title: "Tycon Power Systems - TPSHP-24-85 - 85 Watt 24 Volt Solar Panel 42x25"
brand: "tycon power"
price: "Rp12405024"
currency: IDR
in_stock: false
url: https://www.desertcart.id/products/29284104-tycon-power-systems-tpshp-24-85-85-watt-24-volt
store_origin: ID
region: Indonesia
---
# Tycon Power Systems - TPSHP-24-85 - 85 Watt 24 Volt Solar Panel 42x25
**Brand:** tycon power
**Price:** Rp12405024
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **How much does it cost?** Rp12405024 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- tycon power enthusiasts
## Why This Product
- Trusted tycon power brand quality
## Description
Tycon Power TPSHP-24-85 85W 24V Solar Panel. The TPSHP series 85W 24V solar panels are high efficiency designs with excellent low light performance. The multicrystalline silicon solar cells are laminated with a TPT (Tedlar/Polyester/Tedlar) and EVA (Ethylene Vinyl Acetate) bi-layer for high reliability and long life. The cell array is sealed in a heavy duty extruded aluminum frame with a high transparency low iron tempered glass cover to protect the solar cells from harsh environments; hail, wind, snow and ice. The solar panels are easy to mount because of the aluminum frame design. The wired connections are via a weatherproof junction box on the back of the panels. Max Power = 85W, 2.47A, 34.4V Size: 42 x 24.7 x 1.4inch Weight: 23lb
## Features
- The TPSHP series 85W 24V solar panels are high efficiency designs with excellent low light performance.