brand: "10gtek"
price: "Rp1098688"
currency: IDR
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "10 Gtek"
store_origin: ID
region: Indonesia
---
**Brand:** 10gtek
**Price:** Rp1098688
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Connect Fast, Stay Ahead: The 10Gtek DAC Cable for the Network Elite
## Best For
- 10gtek enthusiasts
## Why This Product
- Trusted 10gtek brand quality
## Description
Review: Great Product!
Review: Works very well with Cisco switch and UCS mini chassis.
## Features
- 10GBase-CU 05 Meter
- 2-pair differential twinax cable Passive EEPROM I2C
- Compatible with Cisco SFP-H10GB-CU05M Ubiquiti Fortinet and more
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B01M09C9NZ |
| Best Sellers Rank | #36,280 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #40 in Network Transceivers |
| Brand Name | 10Gtek |
| Cable Type | Ethernet |
| Color | 10g S-s |
| Compatible Devices | PoE, Printer, VoIP phones |
| Compatible Phone Models | Cisco SFP-H10GB-CU0.5M |
| Connectivity Technology | Direct Attach Copper Twinax Cable |
| Connector Gender | Male-to-Male |
| Connector Type | SFP, SFP + |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Customer Reviews | 4.8 4.8 out of 5 stars (1,643) |
| Data Transfer Rate | 10 Gigabytes Per Second |
| Ethernet Cable Category | Cat 6a |
| Frequency | 10 GHz |