The Yale P-1-BLX-PB-60 is a polished brass, 60mm double locking nightlatch designed for high security on residential wooden doors. Featuring automatic deadlock engagement, anti-card slip protection, and dual key operation from inside and outside, it offers robust protection with elegant style. Supplied with two keys and easy to install, it’s a trusted upgrade for modern homes seeking instant, reliable security.
| ASIN | B004J33YP2 |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #1,480,137 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #1,618 in Mechanical V-Belt Pulleys #3,101 in Door Latches & Bolts #58,002 in Material Handling Products |
| Brand | Yale |
| Color | Brasslux |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Push Button |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (296) |
| Date First Available | August 6, 2012 |
| Finish | Polished |
| Finish Type | Polished |
| Global Trade Identification Number | 05010608000147 |
| Handle Material | Metal |
| Included Components | 1x Rim Cylinder, 1x Yale P1 High Security Double Locking Nightlatch 60mm, 2x Keys, Fixing Pack |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 2.42 pounds |
| Item dimensions L x W x H | 10.33 x 6.89 x 3.35 inches |
| Item model number | 630001215542 |
| Lock Type | Key Lock |
| Manufacturer | Yale |
| Material | Brass |
| Model Name | Yale P-1-BLX-PB-60 Double Locking Nightlatch, High Security can be locked from inside with key 2, Brasslux, 60 mm |
| Number of Pieces | 1 |
| Part Number | P-1-BLX-PB-60 |
| Product Dimensions | 10.33 x 6.89 x 3.35 inches |
| Recommended Uses For Product | Residential Doors |
| Shape | Rectangular |
| Size | 60mm |