The Apevia SFX-AP500W is a 500W power supply designed for compact Mini ITX and Micro ATX systems. Featuring 11 connectors including 20+4pin motherboard, 8pin CPU (split 4+4), PCIe (split 6+2), SATA, and Molex, it offers versatile compatibility. Its built-in 80mm thermal-sensing fan ensures efficient cooling with minimal noise. Ideal for budget-conscious professionals upgrading or building small form factor PCs, it balances steady power delivery with compact design and affordability.
| ASIN | B08R5NN4FJ |
| Best Sellers Rank | #96 in Computer Power Supplies |
| Brand | Apevia |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Connector Quantity | 11 |
| Connector Type | SATA |
| Connector Type Used on Cable | SATA |
| Cooling Method | Air |
| Customer Reviews | 4.0 out of 5 stars 540 Reviews |
| Fan Size | 80 Millimeters |
| Form Factor | Atx , Micro, Mini, Sfx |
| Item Dimensions | 4.92 x 3.94 x 2.5 inches |
| Manufacturer | Apevia Corp |
| Maximum Input Voltage | 115 Volts |
| Mfr Part Number | SFX-AP500W |
| Minimum Input Voltage | 115 Volts |
| Model Name | SFX-AP500W |
| Model Number | SFX-AP500W |
| Number of Fans | 1 |
| Output Wattage | 500 |
| Power Supply Design | Non-Modular |
| System Bus Connector Type | 20+4 Pin |
| UPC | 810047130970 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 year |
| Wattage | 500 watts |
R**Y
It works, It's cheap, and great for upgrading old computers.
M**.
Detailed info was informative
woks as described
T**3
had to replace the first one
J**S
Loud and Shuts off under load
Y**O
Fuente de poder
Excelente llego en tiempo justo.
D**A
Great price on an SFX PSU
F**N
Easy to repair
The fan started making loud, grinding noise after 18 months. It was exceptionally easy to replace with a same-size computer fan (80mmx15mm), and this PSU is still the best SFX value around even after that.