The Marantz Professional MPM1000U is a high-quality USB condenser microphone designed for versatile use, including podcasting, streaming, and gaming. With a built-in audio interface and plug-and-play functionality, it offers studio-quality recording at 48kHz/16-bit resolution, all in a compact and durable design.
| ASIN | B01GHOM67W |
| Antenna Location | Singing, Streaming |
| Audible Noise | 16 Decibels |
| Audio Sensitivity | 34 Decibels |
| Best Sellers Rank | #153,093 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #801 in Computer Microphones |
| Brand | Marantz Professional |
| Built-In Media | Microphone and accessories |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Radio, Amplifier |
| Connectivity Technology | USB |
| Connector Type | USB |
| Country of Origin | China |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Frequency Range | 20 hz - 17 khz |
| Frequency Response | 17000 Hz |