The Orion Cobalt Series CBA2500.4 is a high-efficiency 4-channel Class A/B car amplifier delivering up to 2500W max power and 400W RMS. Engineered for 2/4 Ohm speaker stability, it features adjustable low/high pass filters, bass boost, and a MOSFET power supply for clean, distortion-free audio. Designed with versatile input options and robust protection circuitry, this amplifier offers professional-grade sound customization and reliability for the discerning car audio enthusiast.
| ASIN | B08F2Q6PK8 |
| Best Sellers Rank | #1,786 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #4 in Car Multichannel Amplifiers |
| Brand Name | ORION |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (1,334) |
| Item Dimensions | 16 x 10 x 10 inches |
| Manufacturer | ORION |
| Material Type | Metal |
| Maximum Output Power | 2500W |
| Maximum Supply Voltage | 16 Volts |
| Minimum Supply Voltage | 9 Volts |
| Model | CBA2500.4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 4 |
| Output Power | 2500 Watts |
| Package Type Name | Cardboard Box |
| Part Number | CBT-2500.4 |
| Specification Met | FCC |
| UPC | 818550017030 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 12 Volts |
C**D
Orion still good after all these years. just unfortunately over rating their amps now
J**.
Great price
Was a gift he loved it.
R**.
Verify it works before time runs out.
J**.
Power to run your doors!
Great Amp. Works well and does the job!
J**T
👍
👍
A**N
Exelente
Exelente
J**H
Satisfied with amp
Awesome quality fast shipping just hooked it up yesterday and it has more than enough power
N**E
Missing remote bass knob
It works great but did not come with the remote bass knob like advertised.
B**S
does the job well just keep it in the wind. Underseat or in box overheats. Entry level.
C**O
Á**M
Muy buen producto se escucha muy bien 100% satisfecho