title: "Pyle PMXAKB2000 - 2000 Watts (1000W + 1000W at 4 Ohms) DJ Karaoke Mixer and Amplifier with Built-in Bluetooth - 2 Microphone Inputs with Effects and EQ"
brand: "pyle"
price: "Rp13348723"
currency: IDR
in_stock: true
reviews_count: 9
url: https://www.desertcart.id/products/20035271-pyle-pmxakb2000-2000-watts-1000w-1000w-at-4-ohms-dj
store_origin: ID
region: Indonesia
---
# 2000W max power output 2 mic inputs with effects & EQ Built-in Bluetooth streaming Pyle PMXAKB2000 - 2000 Watts (1000W + 1000W at 4 Ohms) DJ Karaoke Mixer and Amplifier with Built-in Bluetooth - 2 Microphone Inputs with Effects and EQ
**Brand:** pyle
**Price:** Rp13348723
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎶 Power your party with pro-grade sound and wireless freedom!
## Quick Answers
- **What is this?** Pyle PMXAKB2000 - 2000 Watts (1000W + 1000W at 4 Ohms) DJ Karaoke Mixer and Amplifier with Built-in Bluetooth - 2 Microphone Inputs with Effects and EQ by pyle
- **How much does it cost?** Rp13348723 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- pyle enthusiasts
## Why This Product
- Trusted pyle brand quality
## Description
The Pyle PMXAKB2000 karaoke mixer features Bluetooth wireless streaming from your device. Play your entire MP3 digital music library from your cell phone, PC or Tablet. This rugged rack mountable mixing amplifier will make your karaoke jam one to remember. The amplifier produces a powerful 2000 watts (1000W + 1000W at 4 Ohms) of power and the mixer features two microphone inputs, two line inputs and two video I/O connections. Each channel features an EQ section and echo adjustment dial for applying just the right amount of EQ or effect to specific channels. Additional features include USB and SD memory card readers for MP3 digital audio file playback and LCD display. All the professional karaoke features are built in to this unit, including, a 9step digital key control and digital echo. Connect external devices like outboard effects processors using the effects loop input. The Pyle PMXAKB2000 is guaranteed to provide all the power and mixing capabilities for your professional or private needs. Music: Low / Mid / High / Balance controls.
## Features
- Karaoke / PA Stereo Amplifier - Easy Audio Mixing: Mix (2) Mics with Bluetooth / RCA Input Audio
- Bluetooth Wireless Music Streaming Ability (Works with Smartphones, Tablets, Computers, etc.)
- Microphone Talk-Over - Dual Channel (A/B) - Digital LCD Display - USB & SD Readers - Rack Mount
- (4) Total 1/4'' Mic Inputs - RCA Video Connector Input / Output Connectors - 2000 Watt MAX
- NOTE: Refer page 13 in the user manual attached in this page for troubleshooting support
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B013AVFXQQ |
| Additional Features | Adjustable Speed Control |
| Antenna Location | For Computers, For Music Players, For Smartphones or Tablets |
| Best Sellers Rank | #17,136 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #89 in DJ Mixers |
| Built-In Media | 2000-watt Bluetooth Karaoke Amp |
| Color | Black |
| Compatible Devices | smartphone, tablet, pc, tv, speaker |
| Connectivity Technology | Auxiliary, Bluetooth, RCA, USB |
| Connector Type | RCA, USB |
| Customer Reviews | 4.0 out of 5 stars 486 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00068888759489 |
| Included Components | 2000-watt Bluetooth Karaoke Amp |
| Item Type Name | A-B Box |
| Item Weight | 1 Pounds |
| Manufacturer | Sound Around |
| Media Type | USB, SD, Bluetooth |
| Mfr Part Number | PMXAKB2000 |
| Model Name | Dual Channel Bluetooth Mixing Amplifier - 2000W Rack Mount Karaoke Sound Mixer Audio Home Stereo Receiver Box System w/ RCA, USB, AUX - For Speaker, PA, Home Theater, Studio/Stage - Pyle PMXAKB2000 |
| Model Number | PMXAKB2000 |
| Power Source | Corded Electric |
| Recommended Uses For Product | For Computers, For Music Players, For Smartphones or Tablets |
| Special Feature | Adjustable Speed Control |
| UPC | 068888759489 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 12 Volts |
| Warranty Description | 1 year limited. |
## Product Details
- **Color:** Black
## Images
## Questions & Answers
**Q: Does it have pitch control**
**Q: If my speakers only have 250 watt maximum per channel, should I get this amplifier?**
**Q: What's the best speaker to pair this with?**
A: i use PYLE PR12' S THEY SOUND GREAT ! PR15 WOULD AS WELL
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by T***E on March 17, 2020*
### ⭐⭐⭐⭐ Review
*by A***H on August 15, 2024*
*by M***Y on November 8, 2018*
## Frequently Bought Together
- Pyle Dual Channel Bluetooth Mixing Amplifier - 2000W Rack Mount Karaoke Sound Mixer Audio Home Stereo Receiver Box System w/ RCA, USB, AUX - For Speaker, PA, Home Theater, Studio/Stage - PMXAKB2000
- Rockville KPS10 1200W 3-Way 10" Karaoke Speakers (Pair), 8 Ohm, MDF Enclosure, Wall Brackets Included, High-Performance Audio, for Karaoke and Home Audio
- Rockville KPS80 800W Peak 8" 3-Way Karaoke/Pro Speakers (2), 8 Ohm, MDF Enclosure, Wall Brackets, Clear Vocals, Perfect for Karaoke and Home Audio