The Advance ICF-2S26-M1-BS is a compact, energy-efficient electronic ballast designed for 1 or 2 quad or triple tube 26W CFL lamps. Operating on dual voltage (120/277V), it features a durable metal case with bottom-mounted, color-coded connectors for easy, error-free installation. Delivering 1300 lumens of daylight white light, this ballast is ideal for professional-grade indoor lighting solutions that combine reliability, efficiency, and installation convenience.
| ASIN | B003L1P1XG |
| Additional Features | Philips Advance ICF2S26M1BS35M |
| Best Sellers Rank | #86,185 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #25 in Electrical Ballasts |
| Brand Name | Philips |
| Brightness | 1300 lumens lumen |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Shape Size | B17 |
| Color | White |
| Connectivity Technology | USB |
| Control Method | App |
| Controller Type | Push Button |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (46) |
| Efficiency | energy-efficient |
| Incandescent Equivalent Wattage | 104 Watts |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Item Dimensions W x H | 2.4"W x 1"H |
| Light Color | daylight white |
| Light Source Type | CFL |
| Light Source Wattage | 26 Watts |
| Light Type | CFL |
| Manufacturer | Advance Ballast |
| Manufacturer Part Number | ICF-2S26-M1-BS |
| Material Type | Metal |
| Model Name | ICF-2S26-M1-BS |
| Model Number | ICF-2S26-M1-BS |
| Number of Items | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Power Consumption | 32 Watts |
| Power Source | Corded Electric |
| Shape | Philips Advance ICF2S26M1BS35M |
| Specific Uses For Product | Lighting |
| Specification Met | CSA |
| Style Name | Ballast Philips Advance ICF2S26M1BS35M |
| UPC | 781087108307 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 26 watts |
| White Brightness | 1300 Lumens |
R**Y
Connections are on the bottom
I bought this and successfully fixed my kitchen light, as I could not find a compact LED light with at least 3500 lumens, although it must exist. The connections are on the bottom of the ballast rather than the sides, so I suspended the ballast on nuts so there is space for the wires. I'm hoping it will increase the airflow as well. Keep that in mind when choosing electronic ballasts- sometimes you have a few choices and wire location may be the difference. This one is running two 26 watt CFLs with 4 pins each. Aside from my wire location screw-up it was very easy to install. The wire receptacles are color-coded, although the ground wire receptacle is grey (Still obvious because your choices are Black, White, and Grey for the input wires.